Mauricius levně a komfortně

Nečekaně mi na sklonku roku zbylo pár dnů dovolené, které bylo třeba vybrat. Po všech výletech s lanem, kolem či lyžemi jsem chtěla jet jen někam k moři bez jakéhokoliv sportovního náčiní. Na takovou dovolenou je nejlepší parťák mamka:-). Tak jsem ji oslovila a nadšeně souhlasila. Byl to moc fajn pocit koukat se na mapu letenek a vybírat si z celého světa, kam pojedeme. Měla jsem jasno, že nechci být zavřená v rezortu a nechci už ani do Asie, neb bych ráda poznala i něco jiného. Objevily jsme letenky s Eurowings na Mauricius z Mnichova za 400 EUR. Po kontrole booking.com, že ceny ubytování jsou v rozumných mezí, jsme byly rozhodnuté natotata.

Mauricius: obyvatelstvo

Na první pohled vás na Mauriciu překvapí pestrá směska místních obyvatel. Hned po přistání jsme se totiž prodraly přes taxikáře a nasedly do místního autobusu. Tento čin byl zjevně šokující. Turista bez kufru. Turista s batohem. A nechce taxík. A nechce taxík, i když chodí o berlích. (Podvrtla jsem si totiž na volejbalovém zápase před odjezdem kotník).  V autobuse vedle sebe sedí ženy indického vzezření v sárí, muslimky se šátkem na hlavě, černoška s copánky a čokoládovou pletí i evropsky vypadající a oblečená holčina v tílku a minisukni. Všechny ženy sedí v autobuse vepředu. Naopak muži si automaticky sedají dozadu a vždy počkají až vystoupí či nastoupí všechny ženy. Už jen z první jízdy autobusu získáte pocit, že na tomhle ostrově žijí lidi různých ras i náboženství v poklidu pospolu. Možná je to tím, že na ostrově v Indickém oceánu původně nežil kromě kaloně žádný savec a tím pádem si jej ani žádný domorodec nenárokuje. Možná tím, že si všichni uvědomují, že se jim daří tak dobře kvůli turistickému ruchu, jehož rozvoj je možný díky bezpečnosti země.

Tip jak ušetřit: bavte se s lidmi. Hodně jich umí skvěle francouzsky (i místní kreolský jazyk ji má za základ) či anglicky (úřední jazyk). Dobře vám poradí, ukážou jídelnu, řeknou, kde sehnat nejlepší ananasy, a budete mít mnohem větší zážitek než z organizovaného výletu na vodopád:-)

Mauricijci u oceánu. Obzvláště na neděli se vypravují i autobusy na pikniky u moře.

Mauricius: doprava

Až na poslední přesun na letiště taxíkem jsme cestovaly výhradně místními stařičkými autobusy. Mezi většími městy jezdí velmi často, jsou levné a je to zábava. Za jednu jízdenku jsme zaplatili maximálně 38 MUR, což na české koruny vychází zhruba na 25 korun (přepočet v prosinci 2017 byl z mauricijských rupií na české koruny 0,65). Jednou jsme se přesouvaly v podstatě přes celý ostrov, asi 70 kilometrů, na dva přestupy, a i tato dlouhá cesta stála jen 70 Kč. Pro orientaci může posloužit takový neoficiální mauricijský IDOS. Jiného turistu jsme v autobuse však potkaly jen dvakrát. Mnohem běžnější je cestovat klimatizovanými taxíky (mezi městy bývá cena 1 500 MUR) či si pronajmout auto s řidičem nebo bez na celý den i více.

Do některých turistických oblastí, kde místní nežijí, nejezdí logicky ani autobusy. Konkrétně třeba na poloostrově Le Morne, kde jsou ty nejluxusnější vyhlášené pětihvězdičkové hotely, by je totiž nevyužili ani turisté:-). V tomto místě jsme musely přejít ke stopování. Jednou nás vzalo první auto, podruhé asi páté. Vždy místňák. Věřím, že by to bylo takhle rychlé, i kdybyste nebyli bílá turistka s berlemi.

Tip jak ušetřit: cestujte autobusy a stopujte.

Cestovaly jsme převážně místními autobusy. I s berlemi.

Mauricius: pláže

Pláže na Mauriciu jsou doslova katalogové. Písek je bílý a moře azurové. A jsou neuvěřitelně dlouhé, až několik kilometrů. Což doslova vybízí k dlouhým procházkám či ranním nebo podvečerním výběhům, pokud tedy s sebou nemáte berle. Všechny pláže jsou striktně veřejné, přístupné komukoliv a kdykoliv. Pravda, někdy je pobřeží z vnějšku obehnáno ploty, za kterými jsou hotelové komplexy. Ze strany od oceánu jsou komplexy však bez plotů a zdí. Vždy v rozumné vzdálenosti existuje „veřejná pláž“, tedy neoplocený přístup k moři. Jakmile se na ní dostanete, už si můžete chodit po plážích, jak chcete. A to i před těmi nejluxusnějšími hotely. Veřejnou pláž poznáte snadno, jsou na ní stánky s levným občerstvením a rostou na ní původní přesličníky. Takové přesličky v podobě stromu. Nicméně přesličník se do katalogu nehodí, takže pláže kolem hotelů jsou uměle osázeny palmou kokosovou.

Přesličník. Takto vypadalo pobřeží ostrova Mauricius, než bylo osázeno palmami.

Během cesty jsme jsme se ubytovaly ve třech oblastech za západním pobřeží. Trou Aux Biche, Le Morne a Flic en Flac. Nejvíce „wow“ nám přišla právě pláž v Le Morne. Západní část poloostrova zabírají ty nejluxusnější rezorty se širokými opečovávanými plážemi. A nefouká tam, takže ideální k odpočinku. Nicméně doporučuji popojít na jih k místu „One Eye“, což je ráj pro kitesurfing. Logicky tam dost fouká, ale je to nádherná podívaná. Na pláži je jediná restaurace Emba Filao, co nemá pět hvězdiček, ale plastové židličky a dobré jídlo už za 100 Kč. Až na výjimky je otevřená jen přes den, nikoliv na večeře. Tu si musíte obstarat jinde.

Tip jak ušetřit: během dne jezte na „veřejné pláži“ pod přesličníky, ležte a koupejte se před pětihvězdičkovými hotely pod palmami. No, i když stín pod přesličkou taky není špatný.

Maminka v houpací síti před hotelem Lux Le Morne. Klasické mráčky na obloze.

Mauricius: moře a šnorchlování

Koupat se na Mauriciu dá téměř všude, neboť celý ostrov je obehnán korálovým útesem zhruba 200-300 metrů od pobřeží. O ten se lámou veškeré vlny a k vám se již dostane jen mírné moře. Hodně jsme řešily, zda brát s sebou boty do vody. A nemám jednoznačné doporučení. Někdy je nevytáhnete vůbec, někde se můžou hodit. Závisí na oblasti, kde se koupete.

Na přelomu listopadu a prosince je počasí na Mauriciu letní a stabilní. Teplo na tílko a sukni, a přitom není vedro k padnutí. Nicméně neočekávejte vymetené nebe. Naopak. Přes den se často honí mraky, bývá polojasno a občas i třeba deset minut denně prší.  Ale program to nenarušuje. Moře mělo příjemnou teplotu. Na jednu stranu osvěžující, když jste se potřebovali po opalování nebo procházce zchladit. A zároveň bylo dostatečně teplé, takže ani na delší pobyt ve vodě se šnorchlem nebyl třeba neopren.

Mauricius je o moři. One Eye – Le Morne.

I když šnorchlování je jedna z věcí, která mě na Mauricu zklamala. Možná jsme ale jen nebyly v těch správných lokalitách. Dala jsem tomu šanci dvakrát. Jednou jsme si v Trou Aux Biche zaplatily šnorchlovací výlet lodí (za 1 000 MUR, cca 650 Kč pro dvě od náhodného týpka na pláži), podruhé ve Flic en Flac jsem k tomu korálu prostě doplavala. Jako různých rybiček kolem plavalo docela dost, občas je prý k vidění i želva. Ale korál byl na obou místech takový polmrtvý. Kdo se někdy potápěl v Egyptě, bude asi zklamaný. Ale jak říkám, možná jsme jen neměly štěstí.

Tip jak ušetřit: očíhněte si, na jakém místě je největší koncentrace komerčních lodí. A prostě tam doplavte. Lodě vás neodvezou jinam, než ke korálové bariéře obklopující ostrov. Což je asi 300 metrů daleko. Navíc většinu cesty stačíte, neb je moře až ke korálu mělké. A s ploutvemi to fakt odsejpá.  

Šnorchlování na Mauriciu jsme zkoušely z lodě i pláže, ale byly jsme zklamané.

Mauricius: jídlo

Tradiční “mauricijské” jídlo úplně neexistuje, neb ani žádní původní Mauricijci neexistují. Samozřejmě v turistických restauracích najdete sekci “lokální mauricijské menu”, které se skládá převážně z čerstvých ryb. Případně v průvodci Lonely Planet se píše i o chobotnici se zelenou papájou. Tu jsem ochutnala v Trou Aux Biche v restauraci Assiette du Nord s příjemnou majitelkou. Jako zákusek tam mají opravdu výborné creme brulee. Vůbec dezerty a sladkosti jsou na Mauriciu díky dřívější francouzské kolonizaci na vysoké úrovni. Není tak vůbec neobyklé po jídlé třeba v majoritních indických restauracích dostat přímo u placení francouzské makronky, jako se nám stalo v úžasné restauraci Zub ve Flic en Flac (mimochodem, pláž a koupání krásné, ale ve srovnání s Trou Aux Biche či Le Morne mi vychází v atraktivnosti až na třetím místě).

Kromě restaurací jsou veřejné pláže i silnice obsypány stánky s indickou (plněné pšeničné placky za 15 – 30 MUR) či čínskou (smažené nudle a rýže za 130 MUR) kuchyní. A samozřejmě tunami ovoce. Sezóna ananasů je vesměs pořád (cena od 15 do 85 MUR dle velikosti a hlavně lokality). Na začátku prosince byla i úžasně sladká manga a vrcholila sklizeň ne úplně levného liči. Ochutnaly jsme i maracuju a papáju. Zmíněné ovoce vám u veřejných pláží umí oloupat i nakrájet.

Tip jak ušetřit: Nenakupujte v místním supermarketu západní potraviny. Ty jsou drahý (sýr a šunka 200 gramů přes 100 Kč). Raději jezte u stánků, udělejte si piknik s dobrým lokálním pivem Phoenix pod přesličníkem jako místní. Večer si zajděte na „fish curry“ do nějaké fajn restaurace (ceny od 120 Kč). A kupte si sáčky místního vanilkového čaje Bois Cheri. Dá se pít i studený z převařené kohoutkové vody. Přijde vhod, když není blízko obchod či se nechcete tahat s tolika litry vody. Praktikovaly jsme celou dobu na ostrově a střevní potíže žádné.

Mauricius: ubytování

Prvně v životě jsem měla zamluvené ubytování na celou délku pobytu. A byla to rozhodně dobrá volba. Pokud nechcete žít v hotelovém resortu, ale spát v soukromých apartmánech, tak měsíc před cestou bylo na Booking už zamluveno 85% dostupných kapacit. Navíc hledat něco až na místě, pokud chcete dobrý poměr cena/výkon, by bylo náročné. Už jen kvůli tomu, že majitelé často nejsou doma a čekají jen v konrétní hodinu na objednané hosty,

Takhle jsme si dopředu našly kvalitní ubytování. Vždy klimatizované a s balkonkem blízoučko pláže, s vybavenou kuchyní za zhruba 35 – 45 EUR/noc/2 osoby. Určitě by šlo najít i levnější, ale my si chtěly dopřát tento standard. Navíc jsme objevily referenční link na bookings, kdy jsme se prostřídaly, a “majitel” linku i ubytovaný získají zpětně 15 USD na kartu. Stačí se na booking prokliknout přes tento link https://www.booking.com/s/27_8/fc3d8986 a pak postupovat s rezervací jako jindy.

Nejvíce nás nadchlo ubytování v nově přestavěné vilce Ma Vie La v Le Morne. Pokoj i výled nádherný, vkusné vybavení, nový bazén a úžasná paní majitelka. Nevýhodou je, že v okolí není žádný obchod ani město. Také pláž na mapě je sice blizoučko, ale golfový rezort je obehnaný plotem. Většinou nás ten kilometr po silnici na pláž někdo svezl. I přes tyto logistické oříšky ubytování vřele doporučuji, neb je krásné, cenově dostupné a na Le Morne absolutně nejkrásnější pláž naší cesty.

Tip jak ušetřit: Zamluvte si rozumné ubytování předem, dejte si záležet na výběru lokality a referencích a využijte slevový kód na 15 USD.

Naše nejkrásnější ubytování Ma Vie La – výhled z postele.

 Mauricius: výlety

Tím, že jsme se přesouvaly během osmidenního pobytu po ostrově a spaly na třech různých místech (3 noci v Trou Aux Biche, 2 noci v Le Morne, a 2 noci ve Flic en Flac), nebylo třeba vymýšlet moc výletů. Vždy jsme poznaly lokalitu a pláže v okolí a jely dál.

Botanická zahrada. Nicméně, pokud budete mít třeba v Trou Aux Biche zataženo, což se na Mauriciu stává velmi často, tak se nám líbil výlet do nedaleké botanické zahrady v Pamplemousses. Kromě vstupu za 200 MUR bylo hodně užitečné připlatit si dalších 250 MUR za průvodce (v mém případě i řídící golfový vozík:-). Neb jinak by člověk chodil po zahradě a spousta zajímavostí by mu unikla. Do Pamplemousses jezdí přímý autobus z Trou Aux Biche vcelku často (odhaduji co 20-30 minut, ale to nemám ověřené). Domorodci jsou fakt milí, takže doporučuji vyzkoušet i autobus.

Co jsem kvůli berlím nezvládla je výstup na horu Brabant v Le Morne. Výhledy musí být úžasné. Máme však smíšené informace o její přístupnosti. Prý je nahoře nějaká vysoká brána, kterou umí otevřít jen průvodce. Na internetu zas jiní psali, že se tam dostali bez problémů sami. Pokud máte někdo přesnější informace, prosím napište, budu ráda.

Neviděly jsme vodopád, kam všichni jezdí, a ani nas nelákali delfíni (už oboje máme „odškrtnuto“ z jiných zemí:-). Navíc pokud si vezmete dalekohled, měly jsme to štěstí pozorovat delfíny přímo z břehu.

Tip jak ušetřit: přesouvejte se mezi více lokalitami. A užívejte si pláže a moře.

Mauricius: celkový dojem

Pro mě Mauricius splnil očekávání pohodové a dostupné dovolené u Indického oceánu (až na nevydařené šnorchlování, viz výše). Je pravda, že dost kamarádů jsem výběrem lokality překvapila, neb by mě spíše tipli na asi „akčnější“ Reunion vedle. Nicméně pokud si chcete užít pláže a moře a mořské plody, máte na exotickou dovolenou ne týdny, ale jen pár dní, umíte si i pozevlit na pláži a baví vás to, tak můžu Mauricius doporučit.

A na kolik nás vyšla dovolená na Mauriciu?

Vždy jsem měla Mauricius asociovaný s drahou luxusní dovolenou v rezortu. ALe dám se tam i komfortně a za ceny jako u nás, baťůžkařit. Letenka stála s Eurowings 400 EUR z Mnichova. Cesta do/z Mnichova s Flixbusem 900 Kč. Na místě jsme utratily 120 EUR na osobu na ubytování  za sedm nocí (pokoje pro dvě výhradně s klimatizací, vybavenou kuchyní, a balkonem kousek od pláže). Dalších 150 EUR jsem utratila za dopravu, jídlo, výlety i  drobné dárky (místní vanilkové čaje a muškátové oříšky). To je zruba 700 EUR, lehce přes 18 tisíc korun za 8 dní/7 nocí all inclusive i s letenkou. Když nás při odletu odchytla studentka dělající průzkum cestovního ruchu, skoro jsme se jí nevešly do rozpočtových kolonek:)

Mnohakilometrové pláže Mauricius.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

You may also like

21 komentářů

  1. Ahoj, byli jsme na Mauriciu v březnu 2017 (LOT z Varšavy za 11k). Na horu Brabant se dá určitě vylézt. Brána tam nahoře sice je, ale lze to v klidu objejít podél plotu a evidentně to tak dělá každý, kdo se tam vydá bez průvodce. Reálně to určitě nikdo nehlídá. Výhledy z vrchu fakt stojí za to, nicméně nahoře už je to místy trošičku miniferatka. V žabkách to bude o hubu, zpevněné sandále to s pár šrámy od šutrů se mnou zvládly.
    Jinak osobně doporučuji jako ve všech ostrovních zemích půjčit auto. Klasické půjčovny dost rejžují, pokud se pobavíte s pár taxikářema, tak každý má telefon na každého a klidně vám seženou auto i s pojištěním a vším za 1000 MUR na den (skoro nový Hyundai i10). Dá vám svobodu v přesunech a více toho stihnete (vodopády, krokodýli zoo, giant turtles, plavání s delfíny park apod.) a domorodci jezdí fakt v pohodě (byť na špatné straně). Pláže jsme navštívili na všech stranách, u mě osobně vyhrála ta u té Le Monde Brabant, ale spíš je to o chuti. Půjčoval jsem i windsurf a můžu jen doporučit – zkušenější určitě můžou i kita. Pokud se vypravíte na plavání s delfíny v moři, tak vemte tu zakládající firmu. Jsou trochu dražší, ale fakt vám o delfínech hodně anglicky poví a máte aspoň pocit, že to nedáváte ostatním rychlozbohatlíkům. Realita, kdy 30 lodí se řvoucími a smradlavými motory honí stádo pár delfínu je krutá. Když se však zadaří a proplave těsně vedle, tak je to velký zážitek.
    Ubytko se dá řešit i vždy až na místě, opět to chce trochu smlouvat a nebrat hned to první. Domorodci rádi doporučí a kolikrát spíte v luxusním apartmándomu zcela sami. Brali jsme něco i přes airbnb a booking, ale nikdy nebyl problém. Pokud chcete mít možnost určité operativy při cestě (jeden řídí, druhý plánuje/naviguje), tak určitě doporučuji lokální SIM kartu. Bacha, Mauricius nemá nikdo z českých operátorů v datovém balíčku Svět, takže i kdybyste měli sebelepší balíček, tak si zadatujete 10 MB a pak game over. Wifi jinak taky jsou, ale jen v některých místech a rychlost spíš nic než moc.

    1. Super, díky moc za další skvělé tipy pro nezávislé cestovatele. Půjčení auta vskutku tedy není drahé. A místní SIMka je na delší pobyt rozhodně dobrý nápad. Jinak na pláži se shodujeme. Taky mě nejvíce nadchla ta pod horou Le Brabant, v Le Morne. Tak snad se na ní někdy podívám i z ptačí perspektivy, když ty vrata jdou obejít:-) Díky!

  2. Dobry den,uz par tydnu mi lezi v hlave.Prosim o radu,pres jaky server hledate letenky??A z Mnichova byl primy let??Kolik hodin??diky moc Katka a syn

    1. Dobrý den, tak porůznu googlim. Tento let jsme konkrétně našly na https://www.skyscanner.cz/ a pak koupily přímo na stránkách dopravce – Eurowings. Jinak náš let byl s jedním přestupem. Letěly jsme Mnichova na letiště Cologne-Bonn (1 hodina) a odsud přímo na Mauricius (asi 12 hodin).
      Naštěstí to byla jakoby jedna letenka. Z Mnichova se totiž odlétalo se zpožděním, takže pak na nás čekala letištní delegace hned u schodů z letadla. A spolu s námi asi deset lidí běželo na letadlo na Mauricius, které kvůli nám o dvacet minut zdrželi. Bez zřízenců letiště by to bylo nereálné stihnout. Ještě si asi předali informaci, že je ve „stádu“ slabší kus (já s berlemi), takže jsem si to letiště projela tlačena na invalidním vozíku:-)

  3. Ahoj Eli,tak po návratu z ostrova.Co se týče dopravy.Ve Flicu jsme zahlédli kousek za Sparem ceduli v budce půjčovné auta za 800Rs(cca500kč)/den:-)To už jde,ale i tak jsme si na celodenní výlet pronajali řidiče.Jinak jezdili busem.Občas jsou ty situace na silnici o fous(spíš o zrcátka):-)Časově vše vyjde nastejno – taxík,auto i bus.Moc není kde předjíždět a získat čas.Místní mladí si semtam rádi dupnou na plyn tam,kde zrovna nic nejede.Což se děje klidně i na pobřežní silnici okolo které jdete.Vzhledem k ježdění opačně je to trochu nepříjemné.Naštěstí to není často.Je lepší-pokud chybí chodník,chodit proti jedoucím autům. Jinak vám často troubí za zády,že vás objíždí ať se uhnete.Turisti to řeší tak napůl. Při sjezdu ze Chamarelu k pobřeží jsme v serpentýnách narazili i na(jedinou) bouračku- takový větší ťukanec.Mezi městy je dost radarů- žluté sloupy vedle cest s krabicí nahoře. Antiradar v mikrobusu pípal každou chvíli:-).Na Le Mornu u veřej.pláže je ananas za 75Rs,3 banány za 10Rs.Policajti vás nepustí na hotel. chodníčky,tak chodíte po pláži, která se směrem k jihu rozšiřuje i před lux. hotely a je tam na courání všude dost místa(žádný Mácháč).I když po 16.h zmizeli jak kdyby jim padla:-)šnorchl je kapku lepší dál až za hotelem Lux Le Morne.Před hotely jen pár rybek,ale to vlastně všude. Ten bych fakt nechal na Egypt.Tam si tu krásu určitě nezničí lovem ryb dynamitem( jak tomu údajně bylo podle místních v 90.letech tady).Za mne boty do vody rozhodně ano.Všude je dost ježků a ve Flicu jsem viděl kamenou rybu i v té hromadě rozbit. korálů 10m od břehu a o pár metrů vedle murénu. Takže nikdy nevíte na co narazíte,tak proč si kazit dovču:-).

    1. Ahoj Petře a Eliško,
      mám pár dotazů – kde jste měnili peníze, kde sehnali mapu ostrova, jak jste se dostávali na výlety a další rady … případně, pokud máte kontakt na někoho solidního _) taxikáře.

      Moc díky.
      Lea

      1. Peníze jsme měnili na letišti(prý trochu horší kurz),jinak využit bankomat- ten a směnárny jsou v rozumném množství po všech větších místech a městech,to se neboj:-)lidi tě navedou.Mapu dali v restauraci-pokud teda nemáš vše v mobilu jako nemám já:-)bude dostupná asi i ve městě,letišti,chce se to poptat.Po trpělivém hledání se mi podařilo vygůglit na mozio.com transfer z letiště do Flicu a zpět(pro 3 os.) za 1900kč,na což koukal i majitel ubytování.Je tam teď nějaká nová firma a tak je prý bude doporučovat.Jinak mi vyskakovaly ceny vyšší i ostat.taxíky nešly pod cca 2300kč.Někteří češi doporučují http://www.maky car rent – sice pěkné stránky,ale aspoň v březnu nejdražší co jsem našel- taxi i transfery,tak nevím.(třeba se ty ceny mění,nebo si v těch závěr.účtech trochu ubírali:-)Majitel ubytování ti pomůže někoho sehnat.A téměř každý taxikář jezdí i soukr.jízdy,nechá se najmout.Za 2400 rupií,ráno čekal u hotelu a do 17h. jezdil kam jsme chtěli,odpovídal na dotazy,poradil jaké koupit banány,ukazoval co znal:-).Počítej že všude se něco platí.Pokud nejedeš jen po silnici okolo viewpointů(např.Alexanderfalls)kde je parking a procházka k místu-vyhlídce na focení(a těch moc není).V Chamarelu Sedmibarev.zem stála 200Rs/os. Do Black Gorges National Parku taky bez plné karty nejezdit:-)!Ujme se tě paní co ti nabídne balíčky variant cest(čtyřkolky,lanový most atd.)Základní obyč. pěší vstup k vodopádům(asi 3h.chůze) stojí 3000Rs(cca 2000kč/os.)To už mě osobně moc nebere.Ofic.ždímací akce na turisty nemusím.I tak si na ostrově připadáš jak v Jurském parku,botanické zahradě a pražské ZOO dohromady:-)Busy má Eliška popsány výš,mauricijský idos funguje,tyto stránky používají i místní.Pozor,večer po 19h.už ale nejede nic.Poslední prý tak v 18.00 v18.30,jak kde.Jak nasedáš,pikolík co prodává lístky ti potvrdí že jedou kam chceš a když jsi dostatečně vyděšený,tak ti i ukáže kde máš vysedat:-)Funguje i stop.Prázdný contract minibus,nás hodil z pláže od Le Mornu až do Flicu (40 min.cesty) kam jel pro lidi(klika:-).Ušetřil nám cestu busemNic nechtěl,tak dostal české sušenky ke kafi a drobné na cigarety:-)Pro nás z Evropy příjemní usměvaví lidé,za stop nic nechce,akorát ho tím dostaneš do rozpaků,nic není problém,pomůžou,poradí.My bychom to tu prorýžovali jinak:-)

      2. Ahoj Petře, díky moc za zprávu z výletu. Teď už tu mámě skoro kompletní info o low-cost dopravě po Mauriciu:-). Skvělý. Nejvíc překvapivá informace pro mě asi je, že ten mauricijský idos používají i místní.

        Ajoj Leo, já už bych asi jen doplnila, že já si doma stáhla aplikaci a offline mapu maps.me a fungovala naprosto skvěle. A jakou další radu bych dala? Asi že bych nakoupila více místního vanilkového čaje (Bois Cheri, sáčkový, balený v obyčejném plastovém pytlíku). Nám, všem obdarovaným i všem návštěvám moc chutná. A stojí jen pár rupií.

  4. Ahoj, díky za krásný článek, dost jsem se inspiroval. Právě teď na Mauriciu a jen dodám upřesnění. Restaurace Emba Filao na pláži Le Morne otevřená už jen večer, od 18 hodin. Takže pokud chcete přežít den, hodně vody a sváču, protože u pláže žádné stánky – jediný s ovocem až na zadním parkovišti, jinak jen hadry a plážové potřeby 😉 Za mě top Flic en Flac, slušné koupání, dostupnost všeho.

    1. Super, Pavle, moc děkuji za upřesnění. Tak to je škoda pro nás baťůžkáře, že ta Restaurace Emba Filao už nefunguje přes den. Nicméně cenná informace!

  5. Tak teď mě zarazil ten vstup do Black river Gorges a 2000kc/osoba? Chtěli jsme si tam udělat alespoň 3 výlety, to by se nám hodně prodražilo. To vážně se plati tolik když zbytek ostrova je finančně v pohodě? Diky

    1. Já tam bohužel nebyla. Tato informace pochází z komentáře výše od jednoho ze čtenářů, takže ji osobně nemohu ani potvrdit ani vyvrátit. Budu ráda, když pak napíšete, vaši zkušenost.

    2. Ahoj, ja at hledam, jak hledam, vsude se pise, ze vstup do narodniho parka je zdarma, myslim ze nikdo ani nemuze pozadovat penize za vstup do holy prirody? Neni mozne ze to na vas jen zkouseli? Taky se chystame…

  6. Mauricius vypadá nádherně. Já jsem hodně plážovej typ, takže pro mě to vypadá ideálně. 😀 Úplně v plánu to nemám, ale třeba se to někdy do cesty připlete. Hezký článek 🙂

  7. Ahoj Eli, díky moc za zajímavé postřehy a cenné informace. S Ančou se chystáme už pozítří, tak uvidíme, co všechno stihneme a kam se podíváme:). Každopádně nás láká košt místních rumů a NP. Určitě povyprávíme až se vrátíme!

    1. Tak to se těším. Nevim, proč jsme taky nekotovaly rumy? To zní jako aktivita, která by nás bavila a šla by nám:D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 − twelve =