7 důvodů, proč (občas) neskialpovat

Skialpování mě hodně baví, viz předchozí článek. Nicméně ne vždy je vše tak sluníčkové a prašánkové, jak vypadá z reklamních fotek. Co mě teda na skialpování (občas) nebaví?

1. laviny

Skialpinismus je velmi náchylný na počasí i lavinovou situaci. Poté, co jsem pár starých spadlých lavin viděla, mám čím dál větší respekt. Lopatka, co nosím v batohu, mě přijde trochu nepoměrná k té mase sněhu. Nicméně lavinovou situaci nezbývá než pozorně sledovat a přizpůsobit se jí. Nejednou jsme tak zrušili výlet, kdy hlásili naprosté azuro a nás byla domluvená celá velká parta.

2. krusta

Když se potká počasí i stabilní podmínky, většinou to zkazí alespoň krusta. Na povrchu trochu namrzlý sníh, který vás neudrží a ve kterém se ukrutně špatně zatáčí. O to víc si pak člověk váží prašanu či jarního firnu.

Sjezd umí být nejlepší i nejhorší zážitek výletu.

3. Italové v kombinézách

Italové v kombinézách mě trochu stresovali především při mých skialpových začátcích. Přemýšlíte nad každou otočkou, v šikmějším terénu se neumíte udržet na pásech a taháte batoh alespoň na dva dny. V tu chvíli se kolem vás prožene Ital, který vyrazil dvě hodiny po vás z údolí s pidi závodním baťůžkem, kombinézou a lyžemi podobnýma běžkám. A zlehka si vyběhne na kopec. A sjede dolů a zase přespí doma. Zvládne asi za čtvrtinový čas váš víkendový výlet. To křehkému začátečníkému skialpovému seběvedomí moc nepřidá.

Italové v kombinézách (zde tedy na závodě Troeo de Mezzalama), ale pohybují se tak po kopcích i na procházkách.

4. brzké vstávání

Skialpinismu je sport, který především na jaře začíná vlastně skoro v noci. Pátá ranní nic nestandardního. Ty rána fakt nemám ráda. Jste nevyspalí z hromadné noclehárny a musíte začít bezchybně fungovat, nic nezapomenout a dobrovolně vyrazit do zimy.

5. obsazené chaty

Jak skialpinismus nabývá na popularitě, je čím dál větší problém se dostat na horskou chatu. Těsně před víkendem, na který hlásí skvělé podmínky, začíná být až nereálné najít volné místo na skialpové chatě. Čím dál více se také rozmáhá placení záloh. Ty sice vrátí při nepříznivé lavinovce, ale už ne při špatném počasí.

Vernagthutte

6. vykonávání potřeby

Jelikož jsem asi příbuzná s koroptví, tohle je pro mě častá nepříjemnost. Čůrání na širém ledovci, bez jediného kamene, stromu, navíc ještě v sedáku a zimě je prostě opruz.

Na hřebínku to s podmínkami není o moc lepší.

7. Alpy daleko

Jak říká kamarádka, skialpy jsou od slova Alpy, a ty nejsou úplně blízko. Takže trávíte spoustu hodin v autě, vracíte se domů po víkendu pozdě v noci…a vůbec máte pocit, že byste potřebovali po víkendu v Alpách další volno na vzpamatování.

Bivakování na parkovištích před odjezdem do dalekých Čech.

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 + 19 =