MTB po trasách Salzkammergut Trophy

Na první prodloužený červencový víkend jsme vyrazili do oblasti Salzkammergutu s bajkama, ale i výbavou na ferraty a lezení. Bylo to přesně týden před známým závodem Salzkammergut Trophy, což je největší rakouský MTB maraton. Můžete jet různé varianty trati. Ta zásadní, nejdelší, měří 211 km s pro mě nepředstavitelným převýšením 7 119 metrů. Masakr. Shrnula bych jej následující historkou. Na tento závod se chystal manžel sestry kolegyně. Když odjížděl po práci zase na kolo, zeptala se ho dcerka, proč pořád trénuje, jestli chce vyhrát. A on odpověděl: „Ne, přežít“.

Nicméně pro nás, výletníky, bylo naprosto skvělé, že jsou tratě otevřené a hlavně vyznačené již několik dní před samotným závodem. Nemusíte tedy moc zkoumat mapu a vymýšlet kudy kam. A na tři dny výletů vystačíte s vyznačenými okruhy. Akorát si dejte opravdu velký pozor na pár zavřených míst, vedoucí asi přes soukromé pozemky. Ty se smějí projíždět pouze v den závodu. Prostudujte si předem možnosti, kudy je lze objet. Když už budete u zákazu, je často příliš pozdě. Musíte sjet do údolí a znovu kopec vyšlapat úplně jinudy.

Trasa Salzkammergut Trophy vede převážně po šotolinových cestách.

Trasa závodu vede převážně po širokých šotolinových cestách s krásnými výhledy do okolí. Neminou vás ale ani asfaltové přejezdy. Občas je výlet naopak zpestřen náročnějším sjezdem po trailové zábavné pěšince (pro některé tedy až „příliš zábavné“). Obecně však okruhy rozhodně nejsou pro milovníky technických tras. Ale na trekovém nebo nějakém horším kole bych to objíždět nechtěla. Dokonce se stalo, že jsem i tu širokou cestu musela tlačit. Neb člověk už tak jede na „kašpárka“ a najednou se proti němu zvedne „stěna“, u které nevidí konec. To se nám konkrétně stalo u této nakombinované trasy. Ale odměnou byl zas průjezd úžasnou cestou vydlabanou ve skále – Ewige Wand. Další trasa zase potkává klasické turistické atrakce regionu – Hallstatt, Gosausee s výhledem na Dachstein a horské chaty s obsluhou v krojích hned za prvním sedlem.

Je to super region, kousek od Prahy, a ještě blíže z Českých Budějovic. Koupačka v jezerech navodí dovolenkový pocit (oproti pocitu, že jste někde na soustředění). Kolo se dá proložit ferratama (až se tam vrátíme příště, mám předvybranou tuto lahůdku – Seewand Klettersteig) či jednoduchým lezením (moje první vícedélka v životě, zvládlo se to v pohorkách).

Update z roku 2019:

V oblasti Salzkammergut vymyslíte trasy pro každého.

Save

Save

Save

Save

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sixteen − 3 =