Lékárnička do hor (nejen)

Průběžne registruji dotazy ohledně vybavení naší lékárničky. Této problematiky jsem se dotkla již v článku „Přípravy na expedici“, ale samotný obsah lékárničky je tam trochu nešikovně schovaný. Ale když jej někdo objeví, je nadšený. Usoudila jsem tedy, že si téma lékárničky nejen do hor zaslouží samostatný článek. 

Disclaimer: Nejsem lékař ani lékárník ani odborník ani student medicíny. Sdílím spíše pro inspiraci, jak jsme lékárničku pojali my.

Lékárničku jsem začla prvně více řešit, když jsme se chystali na sedmitisícovku Pik Korženěvské. Sestavit seznam léků byl pro mne docela oříšek. Práškům se totiž pokud možno vyhýbám. Naprosto klíčové vodítko poskytl Český horolezecký svaz, který vydává doporučenou lékárničku do hor, i vysokých. Nyní ji tedy přepracovávají. (Koukám, že už dva roky. Ale pokud potřebujete, napište, pošlu vám starou verzi). Druhou inspirací byl tento článek. Nicméně, pokud bych se do písmenka řídila doporučenými seznamy, neměli bychom „lékárničku“, ale pořádně těžký a velký kufr léků.

Co se mi při přípravě lékárničky osvědčilo:

  • pečlivě vybírat balení. Například si dát pozor, aby dezinfekce byla v malé plastové lahvičce, která jde dobře zavírat, a nikoliv ve skle.
  • vyhodit všechny obalové krabičky kvůli zmenšení objemu, rozdíl je markantní.

    Neberte léky v krabičkách. Často ani nepotřebujete všechna platíčka.
  • příbalové letáky přichytit gumičkou k platíčku kvůli dávkování, složení a použití. Ne vždy totiž máte přístup k internetu. Je to důležité především u méně běžných léků. A kor v nějakém stresu daleko v horách, budete rádi za jasné pokyny. U některých stačí popsat dávkování jen nesmazatelnou fixou na platíčko.

    Stačí obyčejna gumička a příbalový leták se neztratí.
  • podlepit každé platíčko izolepou. Léky v platíčkách změnou tlaku i hrabáním v batohu mají tendenci se vysypat z platíčka.

    Dejte si tu práci a podlepte každé jednotlivé platíčko izolepou.
  • vše uložit do pevné lékárničky. S lékárničkou, myšleno obalem, jsem měla asi největší problém. Je to váha navíc a místo ní bych klidně mohla mít v batohu třeba náhradní ponožky. Zkoušela jsem tak používat třeba pevnější uzavíratelné pytlíky místo lékárničky. Ale nefungovalo to. Protrhl se buď sáček, nebo i léky.

Na obsah naši lékárničku se můžete podívat v tabulce níže. Vozíme ji v této podobě kamkoliv, jen do nižších hor vyndáme léky na výškovou nemoc. A také máme i dvě velikosti lékáren. Na víkend v Alpách nepotřebujete tolik léků jako na měsíc v Bolívii nebo Tádžikistánu.

NA PŘEDPIS   VOLNĚ DOSTUPNÉ
léky léky   materiál
antibiotika Augmentin dezinfekce betadine steri strip
průjem eucefuryl analgetika paralen gelové náplasti na puchýře
reasec brufen alu fólie
oči antibiotika framykoin na střevní potíže immodium trojcípý šátek
 Vysoké hory: smekta pružné obinadlo 12 cm x 5 m
sněžná slepota benoxi fluidex obvaz hotový se 2 polštářky č.4
výšková nemoc diluran probitoika biopron cívka náplast 2,5 cm x 1 m
otok plic nifedipin oční kapky opthalmo septonex rukavice
otok mozku fortecortin alergie zyrtec resuscitační rouška
na spaní hypnogen kašel suchý stoptussin pinzeta
kašel vlhký mucosolvan malé nůžky
bolest v krku strepsil plus škrtidlo
opar gel
rány, puchýře hemagel
omrzliny acylpirin
kapky do nosu otrivin
mast Calcium pantothenicum

Co nemůže chybět v lékárničce vám?

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 + 1 =